Upoważnienie serwisu do rozliczenia z ubezpieczycielem - czy warto? Naprawy powypadkowe Warszawa Włochy

mężczyźni rozmawiają o tym, że samochód klienta wymaga naprawy powypadkowe warszawa włochy

Metody rozliczenia poszkodowanego z ubezpieczycielem

Po zdarzeniu możemy wybrać jedną z metod reparacji poniesionych szkód:

 • metoda serwisowa,
 • metoda kosztorysowa.

Czym one się charakteryzują?

Bezgotówkowa naprawa samochodu

Naprawa samochodu powypadkowego przeprowadzana tą metodą nie wymaga obecności poszkodowanego przy naprawie pojazdu. Wymaga jedynie podstawienia samochodu do serwisu i podpisania upoważnienia, aby warsztat mógł kontaktować się z ubezpieczycielem w celu ustalenia wysokości odszkodowania. Pieniądze za naprawę trafiają do warsztatu dopiero po zakończeniu prac i wystawieniu faktury przez firmę. Właściciel odbiera samochód dopiero po naprawie i dopełnieniu formalności.

Metoda kosztorysowa (gotówkowa)

Polega na wypłacie środków na naprawę na konto osoby poszkodowanej z OC sprawcy. Po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela, analizuje on zniszczenia i wycenia ich naprawę. Jeśli komunikacja między stronami jest sprawna i poszkodowany od razu zgodzi się na przyjęcie oszacowanej sumy, może on otrzymać środki jeszcze tego samego dnia.

mężczyźni rozmawiają o tym, że samochód klienta wymaga naprawy powypadkowe warszawa włochy
mężczyźni rozmawiają u mechanika, że klienta samochód wymaga naprawy powypadkowe warszawa włochy

Jak można upoważnić warsztat samochodowy do naprawy serwisowej i załatwienia formalności?

Jeśli zdecydujesz się na bezgotówkową naprawę szkody, musisz wypełnić specjalne upoważnienie dla serwisu powypadkowego, aby w Twoim imieniu mógł kontaktować się z ubezpieczycielem. Upoważnienie powinno przybrać formę pisemnej zgody na rozliczenie szkody i odbiór odszkodowania.

Dodatkowo, powinny się na nim znaleźć takie dane jak:

 • dane ubezpieczyciela,
 • dane właściciela pojazdu (imię, nazwisko, adres),
 • numer szkody i jej data,
 • dane samochodu (marka, model, numer rejestracyjny),
 • dane upoważnionego warsztatu (nazwa, adres, regon, numer konta bankowego),
 • deklaracja kwoty naprawy – netto, brutto,
 • podpis właściciela pojazdu.

Na stronie serwisu napraw powypadkowych Warszawa Włochy, Zalewscy Bis znajduje się przygotowany druk upoważnienia warsztatu do naprawy serwisowej. Można go szybko pobrać i użyć w razie potrzeby.

mężczyźni rozmawiają u mechanika, że klienta samochód wymaga naprawy powypadkowe warszawa włochy
mężczyzna oznajmia kobiecie, że skończył naprawy powypadkowe warszawa włochy w jej samochodzie

Zalety metody serwisowej - naprawa bezgotówkowa Warszawa

 • Ograniczenie formalności do minimum – poszkodowany tylko zgłasza szkodę i podpisuje upoważnienie dla warsztatu.
 • Usługa „door to door” – wiele towarzystw wyręcza poszkodowanych w zaprowadzeniu samochodu do warsztatu – pracownik przyjeżdża po samochód i udostępnia zastępcze auto.
 • Oszczędność czasu – właściciel nie traci czasu na zamawianie części, składanie rachunków do ubezpieczyciela – formalnościami zajmuje się warsztat.
 • Pojazd zastępczy – na czas naprawy właściciel otrzymuje samochód zastępczy. Daje to metodzie bezgotówkowej przewagę nad metodą kosztorysową, ponieważ w wariancie kosztorysowym problemem może okazać się czas realizacji, który ubezpieczyciel wyliczyłby na np. 2 dni, a twój mechanik potrzebowałby ich 6. 

 

mężczyzna oznajmia kobiecie, że skończył naprawy powypadkowe warszawa włochy w jej samochodzie
para odbiera samochód od mechanika, który wykonał naprawy powypadkowe Warszawa włochy

Wady metody serwisowej - na co uważać w trakcie bezgotówkowej naprawy powypadkowej Warszawa Włochy?

Niewątpliwie, skorzystanie z wariantu bezgotówkowego jest wysoce wygodne dla właściciela pojazdu, bo obniża jego zaangażowanie w cały proces naprawy. Jednak warto pamiętać także o niedogodnościach, jakie możemy napotkać w trakcie realizacji metody serwisowej.

 • Brak jakości naprawy – jeżeli nie znamy dobrze renomy warsztatu, nie mamy pewności, jakie części zostały użyte do naprawy samochodu.
 • Rachunek za odmowę wypłaty przez ubezpieczyciela – gdy towarzystwo odmówi pokrycia kosztów, właściciel pojazdu musi sam pokryć koszt naprawy lub jej część, jeżeli ubezpieczyciel zwróci mniej niż wynosi całkowita wartość naprawy.
 • Zaniżona wartość odszkodowania – jeżeli szkodę likwiduje warsztat wybrany przez ubezpieczyciela może okazać się, że użyto zamienników niższej jakości, aby obniżyć koszty naprawy i wartość odszkodowania.
para odbiera samochód od mechanika, który wykonał naprawy powypadkowe Warszawa włochy
mężczyzna uzupełnia dokumenty dotyczący naprawy powypadkowe warszawa włochy

Zalety i wady metody kosztorysowej

Atutem tej metody jest pełna swoboda w naprawie uszkodzonego pojazdu. Właściciel sam decyduje, w jakim warsztacie wykona naprawę i pokrywa jej koszty z otrzymanego odszkodowania. Jeśli okaże się, że naprawa kosztuje mniej niż wynosi przyznane odszkodowanie, właściciel może zachować resztę dla siebie.

Niestety, może okazać się odwrotnie - koszty naprawy mogą być wyższe niż przyznane odszkodowanie. Wówczas właściciel może odwołać się do ubezpieczyciela i wnioskować o ponowną wycenę szkód przez niezależnego rzeczoznawcę lub szukać innego warsztatu świadczącego usługi po konkurencyjnych cenach.

mężczyzna uzupełnia dokumenty dotyczący naprawy powypadkowe warszawa włochy