Lakierowanie samochodu — przygotowanie to podstawa
Pierwszym etapem pracy jest ustalenie zakresu prowadzonych napraw lakierniczych. Od miejsca i rodzaju prowadzonych działań zależy bowiem, czy wymagany będzie demontaż poszczególnych elementów nadwozia. Ustala się również, czy konieczne będzie całkowite zdzieranie starej powłoki, czy wystarczy jedynie uzupełnienie ubytków.
Przy poważniejszych naprawach lakiernik powinien usunąć poprzedni lakier. Następnie ważne jest bardzo dokładne mycie i odtłuszczenie karoserii. Pozostawienie na aucie nawet najdrobniejszych zabrudzeń może sprawić, że nowa nawierzchnia nie będzie się prawidłowo trzymać.
Problemem może być np. kurz i pył unoszący się w powietrzu i osiadający na karoserii. Dlatego w dobrych lakierniach (takich jak Auto Service Zalewscy BIS w Jankach pod Warszawą) nakładanie powłok lakierniczych odbywa się w specjalnie przygotowanych, bardzo czystych pomieszczeniach. Co więcej, poszczególne powłoki muszą schnąć w ściśle określonych temperaturach, co również jest kontrolowane w dobrych lakierniach.
Na oczyszczoną karoserię nakłada się podkład, który po wyschnięciu trzeba przeszlifować, a następnie snów dobrze odpylić powierzchnię. Dopiero teraz auto jest gotowe do właściwego lakierowania, czyli nałożenia lakieru bazowego i powłoki bezbarwnej.