Co zrobić po kolizji drogowej? Przewodnik krok po kroku

holowanie aut Janki, holowanie aut Warszawa, naprawy powypadkowe Wola, naprawy powypadkowe Warszawa

Nawet najlepszy kierowca może stać się uczestnikiem niefortunnego wydarzenia podczas uczestnictwa w ruchu drogowym. Biorąc udział w kolizji lub wypadku, jesteśmy narażeni na ogromny stres i z trudem przychodzi wtedy podejmować szybkie i racjonalne decyzje. Dlatego warto zawczasu poznać sposoby na zminimalizowanie szkód powstałych w wyniku pechowego zdarzenia na drodze.

Po kolizji - plan działania

1. Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i pozostałych uczestników zdarzenia - jeśli to możliwe zabierz auto na pobocze, ustaw trójkąt ostrzegawczy i włącz światła awaryjne. Jeśli to konieczne wezwij służby ratunkowe i policję.

2. Ustal kto był sprawcą wypadku, a kto poszkodowanym - sporządź opis zdarzenia (najlepiej na gotowym druku przygotowanym przez ubezpieczyciela) i zanotuj wszystkie dane jego uczestników.

3. Ustal kto pokryje koszty naprawy Twojego samochodu:

  • jeśli jesteś poszkodowanym koszty likwidacji szkód powypadkowych w Twoim samochodzie pokryte zostaną z polisy OC sprawcy,
  • jeśli sprawca nie posiada aktualnej polisy możesz się zgłosić do dowolnej firmy ubezpieczeniowej, która zajmuje się likwidacją szkód powypadkowych, a odszkodowanie wypłaci Ci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny,
  • jeśli jesteś sprawcą pozyskasz środki na naprawę samochodu z polisy AC, jeżeli ją posiadałeś,
  • jeżeli spowodowałeś kolizję, nie posiadając aktualnego ubezpieczenia AC koszty napraw będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

4. Jak najszybciej zgłoś się do ubezpieczyciela - proces likwidacji szkody komunikacyjnej jest czasochłonny, a weryfikacja zgłoszenia przez rzeczoznawcę jest często konieczna aby go rozpocząć. Skontaktuj się z tym ubezpieczycielem, który będzie odpowiedzialny za wypłatę odszkodowania, chyba że Twój ubezpieczyciel należy do programu Bezpośredniej Likwidacji Szkód i zajmie się uzyskaniem odszkodowania należnego z polisy OC sprawcy w Twoim imieniu.

 

 

holowanie aut Janki, holowanie aut Warszawa, naprawy powypadkowe Wola, naprawy powypadkowe Warszawa
holowanie aut Janki, holowanie aut Warszawa, naprawy powypadkowe Wola, naprawy powypadkowe Warszawa

5. Wybierz między gotówkowym a bezgotówkowym wariantem likwidacji szkody - ubezpieczyciele najczęściej oferują dwie formy rozliczenia kosztów powypadkowej naprawy pojazdów:

  • rozliczenie gotówkowe, w ramach którego na konto poszkodowanego przelewana jest ustalona kwota odszkodowania, którą może on zgodnie ze swoim uznaniem spożytkować na doprowadzenie samochodu do stanu przedwypadkowego,
  • rozliczenie bezgotówkowe, polegające na bezpośrednim rozliczeniu się ubezpieczyciela z warsztatem prowadzącym likwidację szkody.

6. Zostaw samochód w sprawdzonym warsztacie - niezależnie od tego czy rozliczasz szkodę gotówkowo i możesz dowolnie wybrać wykonawcę, czy bezgotówkowo i musisz skorzystać z oferty warsztatów współpracujących z ubezpieczycielem, upewnij się, że jest to miejsce wyposażone w najwyższej próby technologie, które oferuje wysokiej jakości części zamienne i zatrudnia najlepszej klasy specjalistów. Twoje bezpieczeństwo zależeć będzie od jakości wykonanych przez nich prac naprawczych, a kompleksowa likwidacja szkód powypadkowych to jedna z najtrudniejszych dziedzin szeroko pojętej mechaniki samochodowej.

7. Poznaj dodatkową ofertę wybranego warsztatu - dowiedz się, czy w ramach świadczonych usług wybrany warsztat oferuje holowanie, auto zastępcze lub parking dla auta uszkodzonego na cały okres jego naprawy. Każde z tych udogodnień ułatwi Ci przejście przez proces naprawy powypadkowej szybko i bez dalszych stresów.

Holowanie aut i naprawy powypadkowe Warszawa Wola i Janki

Auto Service Zalewscy BIS to warsztat o wieloletnim doświadczeniu w likwidacji szkód powypadkowych w Warszawie Woli, Jankach i okolicach. Zatrudniamy najwyższej klasy specjalistów posiadających aktualną wiedzę o technologiach napraw mechanicznych, elektrycznych i blacharsko-lakierniczych. Oferujemy wysokiej klasy części zamienne. Zajmujemy się kompleksową likwidacją szkód powypadkowych zaczynającą się od holowania auta, a kończącą na oddaniu do użytku niezawodnego i bezpiecznego samochodu po gruntownej naprawie.

holowanie aut Janki, holowanie aut Warszawa, naprawy powypadkowe Wola, naprawy powypadkowe Warszawa