Na co uważać kupując używane auto? Blacharz Raszyn radzi

blacharz raszyn sprawdza samochód na podnośniku. Świeci latarką na elementy podwozia i określa ich stan

Uszkodzenia karoserii - naprawa blacharska Raszyn potrzebna od zaraz

Blacharz Raszyn stawia kondycję blachy na pierwszym miejscu. Podobne podejście poleca się kupującym. Stan karoserii mogą dużo powiedzieć na temat całego samochodu. O jego wieku, przejściach i stosowanej pielęgnacji. Uszkodzenia blachy można sprawdzić najszybciej - jako pierwsze rzucają się w oczy. Przyczyny ich powstania są dość oczywiste - to efekty stłuczek parkingowych lub kolizji drogowych. Pod uszkodzoną blachą mogą chować się wymagające szybkiej naprawy i drogie usterki. W pierwszej kolejności trzeba obejrzeć przedni i tylni zderzak - one najwięcej powiedzą o historii pojazdu. Dzięki analizie można uniknąć wizyt u blacharza oraz kosztownej naprawy wgnieceń i nie tylko.

Korozja - wróg wszystkich samochodów i serwisów blacharskich

Korozja często pojawia się na samochodach - szczególnie tych starszych. To wynik eksploatacji w trudnych warunkach. Rozprzestrzenia się szybko i może wyrządzić poważne uszkodzenia. Nieuczciwi sprzedawcy starają się sprytnie ukryć ogniska korozji pod warstwą farby - na ich nieszczęście przykryta (a nie usunięta) ruda jest łatwa do rozpoznania. Dlatego ważne jest, żeby dokładnie obejrzeć samochód z drugiej ręki. Aktywna, ukryta korozja nie wróży dobrze - karoseria jest zagrożona powstaniem kolejnych ognisk, które wyglądają niekorzystnie i prowadzą do głębokich ubytków w blasze (najpowszechniejsza w warsztacie blacharskim jest naprawa progów).

blacharz raszyn sprawdza samochód na podnośniku. Świeci latarką na elementy podwozia i określa ich stan
blacharz raszyn sprawdza z klientem historię serwisową pojazdu

Historia serwisowa pojazdu

Prawdopodobieństwo trafienia na dość młody i serwisowany tylko w ASO samochód jest raczej niskie. Jeśli właściciel nie prezentuje z dumą książeczki serwisowej, można podejrzewać, że regularnie rezygnował z napraw w ASO. A zamiast tego jako miejsce serwisowania (np. wymiana części) wybierał niekoniecznie dobrze wyposażony warsztat samochodowy. Kupując pierwsze auto, może to być obojętna kwestia. Dociekliwość pojawia się u doświadczonych kierowców, którzy szukają samochodu na dłużej niż 2-3 lata.

blacharz raszyn sprawdza z klientem historię serwisową pojazdu
blacharz raszyn sprawdził stan szyb w samochodzie. Trzyma wypełnioną kartę pojazdu

Kondycja i oznaczenie szyb - możliwa naprawa drzwi samochodu wraz z szybą

Tajemnicze naklejki na szybach i jeszcze bardziej enigmatyczne oznaczenia. One też mają znaczenie, szczególnie w przypadku samochodów używanych. Kodowanie szyby wydaje się mało istotne, ale umiejętność czytania oznaczeń może pomóc w oszczędzeniu pieniędzy. Co powinno zainteresować kupującego w naklejce na szybie? Podstawowa informacja to rok produkcji szyby. Oznacza się go za pomocą jednej lub dwóch ostatnich cyfr roku oraz kropek (zależnie od miesiąca produkcji). Np. szyba ze stycznia 2003 roku ma oznaczenie •3. Samochód i szyby mogą być wyprodukowane na przestrzeni roku. Jest to akceptowalna przerwa.

 

Problem pojawia się wtedy, kiedy szyba jest młodsza od pojazdu o kilka lat lub jest prawie nowa. Wtedy możemy podejrzewać, że samochód został mocno uszkodzony i przeszedł naprawy powypadkowe. Przyczyn wymiany szyby trzeba upatrywać we włamaniu do pojazdu lub co gorsza (biorąc pod uwagę możliwe uszkodzenia silnika i innych elementów) w kolizji drogowej.

blacharz raszyn sprawdził stan szyb w samochodzie. Trzyma wypełnioną kartę pojazdu
blacharz raszyn sprawdza przebieg samochodu

Przebieg

Przebieg to dość drażliwy temat w środowisku samochodowym. Po wielu historiach z przekręcaniem przebiegu w tle kupujący muszą być naprawdę wyczuleni na nieuczciwych sprzedawców. Nie daj się i Ty.

 

Samo sprawdzenie licznika nie wystarcza. Łatwo go zmanipulować, o czym świetnie wiedzą handlarze (i w niektórych przypadkach warsztaty samochodowe), którzy na sprzedaży aut z "kręconym licznikiem" zjedli zęby. Wskazaniem licznika możemy się jedynie sugerować. Najbardziej rzetelne informacje na temat kilometraża dadzą nam fotele (szczególnie ten kierowcy) i drążek zmiany biegów. Te elementy mocno się zużywają przez lata jazdy. A ich odnowa wymaga sporego nakładu energii i pieniędzy.

blacharz raszyn sprawdza przebieg samochodu